Jak wybrać dobry papier do drukowania zdjęć? Jakimi kryteriami się kierować? Czy można w domowych warunkach, na zwykłej drukarce, uzyskać jakość zbliżoną do profesjonalnego studia fotografii?

Papier do drukowania zdjęć

Przede wszystkim – ważny jest sprzęt. Drukarka musi mieć możliwość drukowania zdjęć w dobrej rozdzielczości – i od sprawdzenia tego parametru należy właściwie zacząć. Po ustaleniu maksymalnej rozdzielczości (przyda się przy wyborze papieru), warto jeszcze sprawdzić, czy tusz, który mamy w drukarce, daje możliwość druku wysokiej jakości (tzw. druk fotograficzny). Dopiero wtedy można przystąpić do wyboru papieru, na którym będą drukowane zdjęcia.

Prawidłowo wybrany papier fotograficzny do drukarek pozwala uzyskać efekty zbliżone do tych, które daje drukowanie w laboratorium fotograficznym. Powinien on składać się z trzech warstw – każda ma swoją funkcję, tak by razem jako całość dawały właściwe efekty. Dzięki takim rozwiązaniom zdjęcia wydrukowane na specjalnym papierze foto są trwałe, barwy nie blakną, można też uzyskać świetny kontrast. Warto w tym miejscu zauważyć, że choć można dopasować papier foto do drukarki, to jednak drukowanie w popularnych atramentówkach daje lepsze rezultaty. Drukarki laserowe nie zapewniają w wydruku dobrego kontrastu ani trwałości barw.papier foto

Papier foto – gramatura, kontrast, powierzchnia

Jakie jeszcze parametry są istotne? Wybierając papier do zdjęć trzeba zwrócić uwagę na jego gramaturę – to współczynnik wagi na metr kwadratowy. Im wyższy, tym lepiej, bo papier ma wówczas lepsza jakość i jest nieporównywalnie trwalszy. Gramatura powyżej 150 g/m2 nadaje się do drukowania zdjęć, natomiast powyżej 250g/m2 jest już naprawdę dobrej jakości. Papier o gramaturze około 400 g/m2 jest sztywny i trwały dzięki dodatku tworzywa sztucznego lub włókien bawełny. Jest wówczas również wodoodporny.

Dodanie do papieru fotograficznego berytu sprawia, że jest on znacznie trwalszy i mocniejszy. Fotografowie zwracają uwagę także na powierzchnię – mikrospory zapewniają lepsze wchłanianie i utrzymanie tuszu, co daje lepszy efekt wizualny. Powierzchnia może być matowa lub półmatowa albo błyszcząca. Wybór należy już do fotografa – lub do klienta. Barwa papieru pozwala uzyskać wydruk kolorowy, czarno-biały czy w sepii. Jeśli komuś zależy na wyjątkowo dobrej jakości i wyrazistości oraz trwałości kolorów, warto wybrać papier termosublimacyjny, który jest termoodporny. Aby jednak drukować na nim, trzeba mieć drukarkę z technologią termosublimacyjną.