Oglądając aparaty i czytając ich specyfikacje można dostać w najlepszym wypadku oczopląsu. Każdy aparat wydaje się dobry, nie widzimy w nich różnicy oprócz ich wyglądu, oczywiście. Sprzedawca próbuje nam doradzić, my jednak nie rozumiemy o czym on mówi. Na szczęście można być przygotowanym na to wszystko, zapoznając się wcześniej z podstawowymi elementami na jakie musimy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Megapiksele

Myśląc o jakości zdjęć w aparatach lub telefonach, od razu przychodzą nam na myśl megapiksele, jednak czy mają one aż tak duże znaczenie? Wbrew pozorom megapiksele nie świadczą jeszcze o jakości zdjęć, na którą składa się tak naprawdę dużo czynników. Zdecydowanie lepiej jest mieć większą matrycę, na której są poupychane piksele lub dobrej jakości optykę niż wygórowaną ilość megapikseli. Rozdzielczość matrycy, czyli jej faktyczny rozmiar, może być podany w milimetrach, calach, ale także może być oznaczona jako APS (matryca pełnoklatkowa) lub APS-C (wymiar matrycy niepełnoklatkowej). Różnorodność oznaczeń może powodować kłopoty w porównaniu konkretnych modeli aparatu, dlatego warto zdać się tutaj na porady specjalistów. Mimo wszystko wysoka ilość megapikseli i dobra matryca mogą nie być wystarczające, ponieważ może je ograniczać zła optyka, dlatego naprawdę warto zadbać o to, żeby aparat miał dobrej jakości wszystkie te trzy elementy, szczególnie jeżeli kupujemy aparat nie na doraźne potrzeby, ale w celu częstego i profesjonalnego użytku.

Ogniskowa obiektywu

W aparatach z wbudowanym obiektywem należy sprawdzić jego ogniskowość, która nie powinna mieć mniejszej wartości niż 24 mm, jej parametry pozwolą nam ustalić jaki kąt widzenia ma aparat, a także możliwość przybliżenia obrazu.

ISO

Mała wartość ISO oznacza mniejszą wrażliwość na światło. Nie jest to dobre, ponieważ nasze zdjęcia nie są odpowiednio naświetlone, a na dodatek próby zwiększenia wrażliwości ISO mogą skutkować widocznymi pikselami, które bez wątpienia zniszczą nam zdjęcia. Ważne jest, aby aparat miał możliwie jak największą czułość i jak najmniej widocznych pikseli, inaczej zwanych też szumami.

Na stronie www.fotomega.pl znaleźć najwyższej jakości aparaty fotograficzne i akcesoria.

Kamera w aparacie

Prawdopodobnie nie potrzebujesz jej i możesz przymknąć oko na jej parametry. To nic dziwnego, w końcu kupujesz aparat, a nie kamerę. Jeżeli jednak uważasz, że chcesz oszczędzić miejsce i nosić ze sobą tylko jeden sprzęt do rejestrowania obrazu, to powinieneś zwrócić szczególną uwagę na jej parametry. Obecnie większość kamer w aparatach posiada jakość HD 1280 x 720 i nagrywa filmy z prędkością 24 klatek na sekundę. Oczywiście są jeszcze kamery VGA lub z limitem czasowym. Chcąc dokładniej zaznajomić się z jakością nagrywanych filmów warto skonsultować się w tej sprawie ze sprzedawcą.

Lampa błyskowa

 Osoby robiące często zdjęcia w pomieszczeniach wiedzą jak ważne jest oświetlenie dla jakości i wyrazistości zdjęcia. Biorąc to pod uwagę nie można zapomnieć o dobrej lampie błyskowej, rozświetli ona pomieszczenie dzięki czemu obraz na zdjęciu będzie jaśniejszy, a jego kolory będą bardziej wyraziste. Bardzo ważna jest moc lampy, ponieważ im jest ona większa, tym światło dociera dalej i mamy pewność, że obiekt został prawidłowo oświetlony. Warto też wspomnieć o tym, że na zasięg flesza ma wpływ także przysłona, czułość matrycy oraz podwyższona wartość ISO. Trzeba to wszystko brać pod uwagę, żeby móc dokonać prawidłowego wyboru i nie być potem zawiedzionym. Lampa powinna mieć także możliwość włączenia ręcznie lampy błyskowej, ale także usuwania czerwonych oczu, pojawiających się najczęściej w aparatach kompaktowych.