Kiedy potrzebny jest fotograf zazwyczaj wpisujemy w wyszukiwarkę proste hasło – fotograf, fotografia, usługi fotografa. Jak określić, że fotograf, którego znajdziemy za pośrednictwem internetu będzie rzeczywiście profesjonalistą?

Dobry fotograf w okolicy

W sieci wszystko jest możliwe – także opisanie swoich usług w samych superlatywach. Kiedy wpiszesz w wyszukiwarkę „fotograf Wrocław”, „fotograf Lubin” czy „fotografia Dolny Śląsk” liczba wyników będzie ogromna – sztuka polega na tym, by umiejętnie oddzielić dobre, wartościowe oferty od tych słabszych. Można jeździć od studia do studia, ale po pierwsze – praca fotografa wiąże się z licznymi wyjazdami, dlatego można kogoś nie zastać na miejscu. Poza tym, po co tracić czas? Lepiej przeprowadzić wstępną selekcję.

Fotografia

Polecamy dość prosty sposób – łatwo można zweryfikować możliwości fotografa już na etapie przeglądania jego strony internetowej. Zwróć uwagę szczególnie na dwie rzeczy: portfolio oraz charakterystykę usług. Może okazać się, dana osoba specjalizuje się w bardzo specyficznym rodzaju fotografii, np. fotografii sportowej albo dziecięcej, i nie będzie chciała angażować się w inne projekty, mocno odbiegające od określonego profilu działalności. Portfolio natomiast jest miejscem, w którym można obejrzeć wybrane realizacje – w całości lub wybrane zdjęcia.

Warto dodać, że niektórzy fotografowie oferują dodatkowo dojazd do klienta. Sesje zdjęciowe wymagają wielu przygotowań, jednak są sytuacje, w których wszystkie potrzebne akcesoria będą na miejscu. Jest tak w przypadku sesji portretowej lub noworodkowej. Taka usługa jest często bardziej komfortowa dla klientów.

Jak wybrać dobrego fotografa?

Oglądanie całego reportażu fotograficznego z danej sesji czy wydarzenia pozwala przyjrzeć się temu, w jaki sposób fotograf łączy poszczególne etapy sesji – czy potrafi uwiecznić wszystkie istotne chwile, oddać towarzyszące emocje. Ważne jest portretowanie osób a także ujęcia detali. Zwróć uwagę na kadrowanie – czy dany fotograf potrafi wybrać na zdjęcie dobry moment, czy zdjęcia nie są pełne zbędnych szczegółów i zakłóceń, jak dobrane są proporcje.
Jeśli chcemy zamówić sesję zdjęciową dla noworodka, istotne jest by przyjrzeć się aranżacjom – dobry pomysł fotografa wpływa nie tylko na uzyskanie pięknych zdjęć pamiątkowych. Doświadczenie pozwala przebyć sesję w przyjemnej atmosferze i w sposób komfortowy dla maluszka.

Nie szkodzi, jeśli nie znasz się na sztuce i nie potrafisz operować takimi pojęciami jak nasycenie, kontrast, perspektywa czy szerokie plany. Nie potrzeba fachowej wiedzy, by zauważyć, że ujęcia są zgrabnie złapane, że postaci na fotografiach nie są brzydko ucięte, a kolory są zbyt intensywne lub w nieładny sposób wyblakłe – nie wskutek przeróbki, ale z powodu złego ustawienia światła.

fotograf

Dobry fotograf umiejętnie współpracuje wykorzystuje czynniki i warunki, jakie zastaje, wybierając takie plany i tła, takie oświetlenie, aby osoby czy rzeczy i miejsca przedstawione na zdjęciach prezentowały się jak najlepiej.  A najważniejszy czynnik to osobiste odczucia – jeśli podobają ci się zdjęcia konkretnego fotografa, jeśli uważasz, że mają klimat i są zrealizowane z pomysłem, to nie wahaj się dłużej.

 

W przypadku sesji zdjęciowej dla noworodka, najbardziej istotnymi aspektami są odpowiednie podejście do dzieci i cierpliwość. Tego typu sesje mają swoją specyfikę – zarówno rodzice, jak i fotograf muszą być przygotowani na płacz dziecka czy przerwy na karmienie. Dodatkowo, ważne jest, by fotograf zwracał uwagę na odpowiednią temperaturę pomieszczenia podczas robienia zdjęć.

Polecamy skorzystanie z usług fotografa Doroty Pawluk.